Jaké je absorpční spektrum fluorescenčních látek?
Jaké je absorpční spektrum fluorescenčních látek?
Z grafu je také patrné, že intenzita absobce excitačního záření, tak i fluorescenční emise jsou závislé na vlnové délce. Absorbční a emisní spektrum fluorescenční látky jsou také ovlivňovány podmínkami prostředí, jako je pH, koncentrace některých iontů, nebo konjugace s jinými molekulami.
Jak jsou fluorescenční látky ovlivňovány?
Absorbční a emisní spektrum fluorescenční látky jsou také ovlivňovány podmínkami prostředí, jako je pH, koncentrace některých iontů, nebo konjugace s jinými molekulami. Fluorescenční mikroskopie je v současné době široce rozšířený přístup jak v rostlinné tak živočišné histologii a buněčné biologii.
Které látky jsou fluorescence schopné?
Látky které jsou fluorescence schopné a které používáme k fluorescenčnímu barvení se označují jako fluorochromy. Často jsou konjugované do komplexu fluorescenční sondy s dalšími složkami, např. krátkými řetězci nukleových kyselin nebo protilátkami, které specifikují jejich interakci s cílovými molekulami a strukturami.
Proč používáme fluorescenční mikroskop?
Jedním z hlavních důvodů častého využití fluorescenční mikroskopie je její vysoká citlivost. Fluoreskující molekuly mohou být detekovány již při velmi malých koncentracích. Zdrojem této vysoké citlivosti je vysoký kontrast vůči pozadí. U fluorescence obvykle máme jasný (světlý) signál na temném pozadí.