Kdo je zdrojem půdního dusíku?
Kdo je zdrojem půdního dusíku?
Prvotním zdrojem půdního dusíku je atmosféra obsahující 77,5 dílů N (78,08% objemových) převážně ve formě elementárního plynného dusíku (N 2 ). Vedle toho je součástí atmosféry i řada oxidu dusíku (NO X) a v malé míře také dusík čpavkový. Plynný N 2 i když se nachází v atmosféře i v půdním vzduchu, není bez předchozí ionizace přijatelný.
Jaký je obsah dusíku v půdě?
V orniční vrstvě převážné části půd ČR je 0,1-0,2% veškerého dusíku. 98 až 99% veškerého N v ornici je přítomno ve formě organické, zbytek ve formě minerální. Obsah celkového dusíku v půdě je hodnotou poměrně stálou, poněvadž je tvořen sloučeninami těžce chemicky i mikrobiologicky rozložitelnými.
Jaký je celkový obsah dusíku v půdách?
Celkový obsah dusíku v půdách je velmi rozdílný a kolísá nejčastěji od 0,05-0,5%. V orniční vrstvě převážné části půd ČR je 0,1-0,2% veškerého dusíku. 98 až 99% veškerého N v ornici je přítomno ve formě organické, zbytek ve formě minerální.
Jaká je dynamika přeměny dusíku v půdě?
Z dynamiky přeměn půdního dusíku je zřejmé, že přeměna dusíkatých látek v půdě do forem pro rostliny přijatelných je závislá na půdních a povětrnostních podmínkách, a proto jsou značné problémy s využitím Nmin a N lehce mineralizovatelného N pro praktickou výživu rostlin.