Co je považováno za vykonávání práce přesčas?
Co je považováno za vykonávání práce přesčas?
Za vykonávání práce přesčas není považováno svévolné zdržování se na pracovišti a výkon práce před skončením nebo zahájením pracovní směny bez příkazu nebo souhlasu zaměstnavatele. Vykonávání přesčasů iniciované zaměstnancem nemusí být zaměstnavatelem odsouhlaseno písemně ani ústně, může se objevit v podobě mlčky akceptovaného jednání zaměstnanců.
Jaké jsou limity pro vykonávání přesčasů?
Prvním limitem pro vykonávání přesčasů jsou přesčasy, které vám může nařídit zaměstnavatel. Jedná se o maximálně 8 hodin v jednotlivých týdnech a součet 150 hodin v celém roce. Je tedy nelegální pracovat dva osmihodinové zaměstnavatelem nařízené přesčasy o jednom víkendu, i kdybyste už žádný přesčas za celý rok neměli.
Co je práce přesčas?
Nařízení nebo dohoda. Prací přesčas je (dle ust. § 78 odst. 1 písm. i) zákoníku práce) práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn.[2]
Kdo může vykonávat přesčas?
Vykonávání přesčasů může iniciovat i zaměstnanec, většinou z důvodu vyššího ohodnocení za tyto odpracované hodiny. Jako práce přesčas není započítávána práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu, pokud si takto zaměstnanec napracovává zaměstnavatelem schválené volno. Přesčas by neměl být běžnou záležitostí pracovního života zaměstnance.