Kde je kyslík přítomen?
Kde je kyslík přítomen?
Kyslík je přítomen ve většině anorganických kyselin a jejich solí. Z těch nejdůležitějších je možno jmenovat uhličitany (CO 3) −II, křemičitany (SiO 3) −II, sírany (SO 4) −II, dusičnany (NO 3) − a fosforečnany (PO 4) −III. Alkalické sloučeny hydroxidy se vyznačují přítomnosti skupiny -OH.
Co je kyslík?
Kyslík (chemická značka O, latinsky Oxygenium) je plynný chemický prvek, tvořící druhou hlavní složku zemské atmosféry. Je biogenním prvkem a jeho přítomnost je nezbytná pro existenci většiny živých organismů na této planetě. Autorem jeho českého názvu je Jan Svatopluk Presl.
Kdo objevil kyslík?
1772 – Carl Wilhelm Scheele objevil kyslík a pojmenoval ho "ohnivý vzduch ". Objev byl však publikován až v roce 1777. 1774 – Joseph Priestley objevuje kyslík dva roky nezávisle po Scheeleovi. Publikuje však svůj objev jako první.
How to use atmosférický kyslík?
Využití atmosférického kyslíku 1 výroba elektrické energie – spalování fosilních paliv v tepelných elektrárnách (často v kombinaci s výrobou... 2 výroba technologického tepla – spalování fosilních paliv v teplárnách (často v kombinaci s výrobou elektrické energie) 3 pohon motorů a turbín – ve všech druzích spalovacích motorů a turbín 4 vytápění domácností v domovních kotelnách,... More ...