Jaký je poločas rozpadu DDT?

Jaký je poločas rozpadu DDT?
Poločas rozpadu je dva dny. Zároveň se ale dokázal navázat, tedy přilnout, k prachovým či aerosolových částicím. V půdě se na jeho rozkladu podílely mikroorganismy, přičemž poločas rozpadu je 2–15 let v závislosti na typu zeminy. Díky tomu, že DDT se rozpouští a ukládá v tucích, stal se z něj strašák lidské potravy.
Kdy stoupala hvězda DDT?
V době, kdy stoupala hvězda DDT, se i mezi vědci živila naděje na vymazání malárie z mapy chorob. Docházelo k masivnímu nasazování nejen proti komárům, kteří malárii roznášejí, ale i k postřikům lesů za účelem vyhubení dřevokazného hmyzu s lýkožroutem v čele. Teprve později se projevily negativní dopady na životní prostředí a zdraví člověka.
Kdy byl DDT syntetizován?
DDT byl syntetizován poprvé v roce 1874, ale masového nasazení se dočkal od druhé světové války. Do Evropy se dostal s americkou armádou. Pro vězně z koncentračních táborů znamenal obrovskou úlevu, protože je zbavoval obtížného hmyzu. Jeho masové nasazení v zemědělství na sebe nedalo dlouho čekat. První pochybnosti se však dostavily záhy.
Co se týče DDT?
Akutní expozice DDT ovlivňuje nervový systém, postižení si stěžovali na úporné bolesti hlavy, únavu, zmatenost, podrážděnost, při vysokých expozicích i třes a křeče. Agentura pro ochranu životního prostředí ( United States Environmental Protection Agency) ho řadí mezi pravděpodobné lidské karcinogeny (rakovina jater).