Proč se oxid uhličitý vrací do výroby?

Proč se oxid uhličitý vrací do výroby?
Oxid uhličitý se zpátky zavádí do výroby. Přebytečný chlorid amonný se nechá reagovat s hydroxidem vápenatým za vzniku odpadního chloridu vápenatého a amoniaku, který se zavádí zpět do výroby: Vznikl tak že francouzská akademie věd vypsala odměnu pro toho, kdo dokáže vyrobit nedostatkový uhličitan sodný z všudypřítomné soli.
Co je oxid uhličitý?
Oxid uhličitý (dříve kysličník uhličitý) je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu; při vyšších koncentracích může mít v ústech slabě nakyslou chuť. Je těžší než vzduch. V pevném skupenství je znám také jako suchý led. Jeho molekula je tvořena jedním atomem uhlíku a dvěma atomy kyslíku.
Jak reaguje oxid uhličitý s hydroxidem sodným?
Oxid uhličitý reaguje se silnými hydroxidy za vzniku solí, které se vyskytují ve dvou formách, jako uhličitany a hydrogenuhličitany (starším názvem kyselé uhličitany); například s hydroxidem sodným vzniká buď hydrogenuhličitan sodný : CO 2 + NaOH → NaHCO 3, nebo při větším množství hydroxidu uhličitan sodný :
Proč je oxid uhličitý toxický?
Oxid uhličitý je v naší atmosféře přirozeně přítomen a vylučuje se během procesu dýcháním zvířat a lidí. Na druhé straně je oxid uhelnatý toxický a způsobuje udušení, pokud se vytváří při nedokonalém spalování uhlí, fosilních paliv atd. V lamanském jazyce jsou oba termíny někdy zaměnitelné a vytvářejí zmatek.