Proč se používá termín fibromyalgie?

Obsah

Proč se používá termín fibromyalgie?

Proč se používá termín fibromyalgie?

Termín fibromyalgie se používá již řadu let, ale protože pravděpodobná příčina se podle posledních poznatků neskrývá ve svalech, ale v mozku a míše, nepopisuje tuto nemoc příliš výstižně. Přestože se tedy bolest projevuje v periferních tkáních, jako jsou šlachy, svaly a vazivo, s primární příčinou onemocnění to nijak nesouvisí.

Jak diagnostikovat fibromyalgii?

Lékař fibromyalgii obvykle diagnostikuje podle typických příznaků a na základě vlastního lékařského vyšetření. Pacienti s fibromyalgií obvykle dlouhodobě (po dobu delší než 3 měsíců) trpí bolestmi celého těla, včetně krku, zad, pánve, břicha i končetin. Při pohmatovém vyšetření také lékař citlivost a bolestivost různých částí těla.

Kde bolí pacienty s fibromyalgii?

Pacienty s fibromyalgii obvykle bolí oblast kolem obou klíčních kostí, horní části hrudníku, vnitřků loktů, zadní část krku, střed ramen, horní část zad, zadní strana kolen, horní a střední část hýždí. Intenzita bolesti se u každého liší.

Co znamená slovo fibromyalgie?

Slovo fibromyalgie v řečtině znamená bolest (algia) vycházející ze svalů (my) a pojivové tkáně (fibro), jako jsou například šlachy a vazy. U většiny pacientů trpících fibromyalgií se kromě bolesti vyskytují také další příznaky, které popisujeme níže. Proto se někdy fibromyalgie označuje také širším termínem fibromyalgický syndrom.

Související příspěvky: