Co je žaludeční kyselina?
Co je žaludeční kyselina?
Žaludeční kyselina, také nazývaná kyselina chlorovodíková (HCL), je vyráběna v parietálních buňkách, které vystýlají žaludek. Vyrábí se vždy, když se najíte. Tyto parietální buňky používají různé minerály k výrobě kyseliny – z nichž dva nejdůležitější jsou sodík a draslík.
Kde se používá kyselina chlorovodíková?
Největší množství kyseliny chlorovodíkové se využívá při moření povrchu oceli, galvanizaci a výrobě baterií, v organických syntézách (např. výroba kyseliny askorbové - vitaminu C), v potravinářském průmyslu (např. výroba polévkového koření, kyseliny citronové).
Proč se jednalo o kyselinu chlorovodíkovou?
Protože se jednalo o výrobu ze soli, vžil se pro vyrobenou kyselinu název kyselina solná, který můžete najít na velmi starých etiketách a někdy se používá v chemickém slangu dodnes, přestože správný název je pouze kyselina chlorovodíková. V dnešní době se ve světě ještě používá výroba HCl jako vedlejšího produktu při chloraci uhlovodíků.
Proč se HCl používá při chloraci uhlovodíků?
V dnešní době se ve světě ještě používá výroba HCl jako vedlejšího produktu při chloraci uhlovodíků. Vzhledem k celosvětové poptávce po halogenderivátech uhlovodíků je i produkce chlorovodíku tímto způsobem stále významnější. Nevýhodou této výroby je znečištění chlorovodíku zbytky uhlovodíků.