Co se týče hlubinného proudění vodních mas?
Co se týče hlubinného proudění vodních mas?
Chladnější vody také klesají do větších hloubek, ale pohybují se směrem do oblastí teplejších vod (z cirkumpolárních oblastí k rovníku). Tato konvekce podmíněná změnou salinity a teploty se označuje jako konvekce termohalinní a je předpokladem pro hlubinné proudění vodních mas.
Kde se vyskytuje voda v přírodě?
V přírodě se vyskytuje ve třech skupenstvích: v pevném – led a sníh, v kapalném – voda a v plynném – vodní pára . Ledovec; zde se nacházejí tři skupenství vody pohromadě. Systematicky se voda nazývá „oxidan“ (od názvosloví IUPAC 93 ), vycházející z toho, že se jedná o anorganický jednojaderný hydrid (proto končí na příponu „-an“ ).
Jaká je teplota mořské vody s hloubkou?
Změna teploty mořské vody s hloubkou je nejvýraznější v tropickém pásu (obr. 12.12) a směrem k polárním oblastem se rozdíly zmenšují. V okolí rovníku se teplota povrchové vody pohybuje kolem 26–27 °C a po zhruba 100–300 metrech nastává do hloubky 1 000 m rychlý pokles teploty až na 4 °C, při dně hlubokomořských pánví je teplota pouze 2–3 °C.
Co obsahuje slaná voda země?
Většinu povrchu Země (71 %) pokrývá slaná voda moří a oceánů, jež tvoří 97 % celého vodstva na naší planetě. Obsahuje průměrně 35 g solí v jednom litru. Z toho 77,8 % chloridu sodného (NaCl), 10,9 % chloridu hořečnatého (MgCl 2) a další soli jako síran hořečnatý, síran vápenatý, síran draselný a jiné.