Proč je půdní dusík minerální?
Proč je půdní dusík minerální?
Téměř veškerý půdní dusík se vyskytuje v organických vazbách a pouze 1-2 % tvoří dusík minerální (RICHTER, HLUŠEK, 1994). Zdrojem dusíku pro rostliny jsou organická a minerální hnojiva, fixace vzdušného dusíku symbiotickými i volně žijícími bakteriemi, elektrické výboje v atmosféře a také půdní organická hmota (BIELEK, 1984).
Jaký je obsah dusíku v půdě?
Optimální výživa obilnin dusíkem bezprostředně souvisí s obsahem jeho přístupných forem v půdě. Celkový obsah dusíku se v půdě pohybuje v rozpětí 0,05-0,55 % (BERGMANN, ČUMAKOV, 1977), přičemž ornice půd ČR obsahují 0,1-0,2 %.
Co je Amoniakální dusík v půdě?
Amoniakální dusík se v půdě nachází v různém stavu (NH 4+ , NH 3 ). V nepatrném množství je rozpuštěn v půdním roztoku ve formě amonných solí, odkud jej mohou rostliny bezprostředně využít. Část NH 4+ je ve výměnné formě a po jeho vytěsnění z [ VSK] může být rostlinami rovněž přijímán.
Jaká je dynamika přeměny dusíku v půdě?
Z dynamiky přeměn půdního dusíku je zřejmé, že přeměna dusíkatých látek v půdě do forem pro rostliny přijatelných je závislá na půdních a povětrnostních podmínkách, a proto jsou značné problémy s využitím Nmin a N lehce mineralizovatelného N pro praktickou výživu rostlin.