Jaké jsou druhy číslovek v češtině?
Jaké jsou druhy číslovek v češtině?
V češtině rozlišujeme čtyři základní druhy číslovek – základní, řadové, druhové a násobné. Druhy rozlišujeme podle toho, jaký číslený význam nesou/vyjadřují. V níže uvedené tabulce si můžete přečíst základní charakteristiku každého druhu a několik příkladů.
Jaké jsou číslovky slov?
Vypisujeme‑li číslovky slovy, píšeme je zvlášť, např. dvacet jedna, dva tisíce dvě stě třicet jedna; dvacátý pátý, stý padesátý, tisící devítistý sedmdesátý čtvrtý.
Co jsou druhové číslovky?
Druhy číslovek 1 Základní číslovky. Základní číslovky vyjadřují počet či množství. Číslovky základní odpovídají na otázku kolik?. ... 2 Řadové číslovky. Řadové číslovky označují pořadí, v textu je často poznáme podle toho že za nimi píšeme tečku, pokud jsou vyjádřeny číslicí (např. 3 Druhové číslovky. Druhové číslovky vyjadřují množství druhů. Můžeme se na ně zeptat otázkou: kolikery? a kolikerý ?. S druhovými číslovkami se často setkáváme ve spojení s pomnožnými podstatnými jmény.
Co jsou násobné číslovky?
Mezi násobné číslovky patří například: jednou, dvacetkrát, milionkrát, jedenkrát, trojnásobný, čtyřnásobné, stonásobný, několikrát, několikanásobný. Číslovky můžeme dělit také na dvě základní skupiny, a to na číslovky určité a neurčité.