Jaké jsou vrozené srdeční vady u dětí?

Jaké jsou vrozené srdeční vady u dětí?
U živě narozených dětí se objevují vrozené srdeční vady různé závažnosti zhruba v jednom procentu případů. Jejich projevem může být například srdeční šelest, dušnost, modrání dítěte či přímo selhávání srdce. Mnohdy se tyto potíže objevují již těsně po porodu, avšak výjimkou není ani jejich objevení až v pozdějším věku, třeba i v dospělosti.
Co jsou vrozené vady chlopní?
Vrozené vady chlopní patří mezi nejčastější vrozené srdeční vady a nejvíce postihují aortální a pulmonální chlopeň. Aortální chlopeň leží mezi levou komorou a aortou, pulmonální chlopeň mezi pravou komorou a plicnicí. V rámci vrozených vad chlopní se setkáváme se zúženou až zcela neprůchodnou chlopní nebo s její nedomykavostí.
Jak vznikají vady pohybového ústrojí?
Velká část vrozených vad pohybového ústrojí jsou vady dědičné, mohou vzniknout ale rovněž působením zevních vlivů. Na vzniku získaných deformit má největší podíl trvalé přetížení, svalová nevyváženost a kontraktura, ale také metabolické poruchy.
Jaké jsou příčiny vrozených srdečních vad?
Základní rozdělení vrozených srdečních vad je na tzv. vady se zkratem a bez zkratu. Jedny z nejčastějších vrozených srdečních vad jsou vrozené vady chlopní. Je nutné poznamenat, že u zdravého srdce nedochází ke směšování krve mezi levou a pravou polovinou srdce.