Proč použít ocet na mramor?
![Proč použít ocet na mramor?](https://i.ytimg.com/vi/DjlnXRP_OPY/hq720.jpg?sqp=-oaymwEcCOgCEMoBSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLDg_4xo6RzhdJKx29qTknhrL0gIFw)
Proč použít ocet na mramor?
Mramor je vápenec a jako takový bývá náchylný na poleptání a všelijaké znečištění. Takový oblíbený domácí čistič - ocet na mramor rozhodně nepoužívejte, stejně jako žádné jiné kyselé prostředky, mohly by mramor naleptat. Naopak, pokud na mramoru uděláte skvrnu octem nebo citronem, můžete ji vyčistit jedlou sodou.
Jaké byly metody lámání mramoru?
Metody lámání mramoru se od starověku v podstatě nezměnily. Na vhodných místech se do přírodních trhlin nebo otvorů vyhloubených do skály vsunuly dřevěné klíny. Tím, že se na ně lila voda, dřevo nabobtnalo, a tak se blok mramoru oddělil.
Co jsou odrůdy mramoru?
Odrůdy mramoru 1 kararský mramor se vyznačuje sněhobílou barvou. Označení dostal podle města Carrara v Itálii. 2 šternberský mramor je bílý ( Český Šternberk) 3 cetechovický mramor je bílý ( Cetechovice) 4 pernštejnský mramor je bilý ( Nedvědice) 5 nehodivský mramor je šedý ( Nehodiv) 6 lipovský mramor je tmavý a světlý ( Horní Lipová) 7 sněžníkovský mramor je světlý ( Horní Morava) More ...