Proč je dusík toxický?

Obsah

Proč je dusík toxický?

Proč je dusík toxický?

Není toxický ani jinak nebezpečný. Když se ale dusík zkapalní, stane se z něj tekutina, která vře při mínus 195 stupních Celsia. Z jednoho litru takové ultrastudené kapaliny vznikne při odpařování asi 680 litrů plynu. Kapalný dusík je sice nehořlavý a netoxický, ale dokáže způsobit těžké omrzliny a zničit mrazem vše živé.

Co je dusík?

Dusík (chemická značka N, latinsky Nitrogenium) je plynný chemický prvek, tvořící hlavní složku zemské atmosféry. Patří mezi biogenní prvky, které jsou základními stavebními kameny živé hmoty.

Jak se zbavit kapalného dusíku?

Daleko nebezpečnější je sáhnout si na kov, který se dostal do styku s kapalným dusíkem. Kovy známé vysokou tepelnou vodivostí způsobí omrzliny daleko rychleji než samotný dusík. Nalijeme-li malé množství kapalného dusíku na talíř, kapky se rozběhnou do všech směrů a tancují dokud se úplně neodpaří podobně jako kapky vody na rozpálené plotně.

Co se děje s dusíkem v Zátoru?

Dusík je sice základní složkou atmosféry, ale při zvýšené koncentraci, kdy způsobí vytěsnění kyslíku, dojde u člověka k bolestem hlavy a celkovému kolapsu organismu. To hrozí především v nevětraných místnostech, ale při manipulaci s dusíkem v Zátoru ve venkovním prostředí, kde je dobrý rozptyl, zřejmě hasičům toto nebezpečí při dýchání nehrozilo.

Související příspěvky: