Co je lišejník?
Co je lišejník?
Lišejník (latinsky Lichen), někdy lichenizovaná houba, je symbiotické společenství houby (mykobionta) a řasy či sinice (tedy fotobionta neboli fykobionta). Vědecký obor studující lišejníky se nazývá lichenologie. Fotobiontem je řasa nebo sinice, mykobiont je vřeckovýtrusná nebo vzácně i stopkovýtrusná houba.
Kdy vznikly lišejníky?
Lišejníky jsou velmi staré organismy? To je pravda, lišejníky pravděpodobně vznikly už v době, kdy přecházel život z vody na souš, tedy někdy na přelomu siluru a devonu, 400 milionů let zpět, tehdy houba zajistila řase ochranu před vyschnutím. Tak se předpokládá, že se dostaly první řasy na souš.
Proč jsou lišejníky používány jako potrava?
Dále jsou lišejníky využívány samozřejmě živočichy pro úkryt nebo jako potrava. Takže například roztočům mohou sloužit jako úkryt, ale i jako potrava, jsou to především pancířníci, pomalu se pohybující roztoči nebo plži, mlži, kteří požírají lišejníky, nebo samozřejmě sobi v severských oblastech.
Proč jsou lišejníky symbiotické?
Lišejníky jsou symbiotické organismy nejméně ze dvou organismů. Takže ryba i rak, ale ještě něco navíc. Ve skutečnosti to může být jeden organismus složený třeba až z pěti organismů, protože tam žijí bakterie, cyanobakterie, řasy, zelené řasy a houba. Jak takové soužití vypadá?