Jak vznikají ultrazvukové vlny?
Jak vznikají ultrazvukové vlny?
Ultrazvuk má velmi malou vlnovou délku a frekvenci větší než 16 kHz. Při jeho šíření vznikají zvukové stíny. Ultrazvukové vlny se mohou šířit ve tvaru úzkých paprsků, které se podobají paprskům světelným. Mohou se odrážet, lámat a zaostřovat, při čemž platí zákony analogické zákonům geometrické optiky.
Jak se ultrazvuk vytváří?
Piezoelektricky se ultrazvuk vytváří pomocí křemenné destičky napojené na proměnné elektrické napětí. Destička se v rytmu napětí smršťuje a roztahuje a tak kmitá. Krystaly křemene jsou však jako zdroj ultrazvuku drahé a málo výkonné; používá se jich obvykle v laboratořích.
Co použít pro zaostřování ultrazvuku?
Pro zaostřování ultrazvuku je možné použít dutých zrcadel, čoček atd.; zvukové čočky se tvarem podobají optickým, ale zhotovují se z materiálů, v nichž se rychlost šíření zvuku liší od rychlosti zvuku v okolním prostředí. Pro práci ve vodě je možné použít např. čočky zhotovené z plexiskla.
Kdo byl objevem ultrazvukové diagnostiky v porodnictví?
„Objev ultrazvukové diagnostiky v porodnictví byl jedním z největších objevů nejen minulého století, ale i v dějinách lidstva,“ říká profesor gynekologie Pavel Calda, předseda České společnosti pro ultrazvuk v gynekologii a porodnictví ČLS JEP. „Doslova otevřel okno do těhotné dělohy.