Co jsou vlašské ořechy zdravé?
Co jsou vlašské ořechy zdravé?
Vlašské ořechy jsou nejen chutné, ale i zdravé. Obsahují prospěšné nenasycené tuky, bílkoviny a jsou bohatým zdrojem vitaminu B a E, zinku a hořčíku. Díky vysokému obsahu vitamínu E mají také silně antioxidační účinky.
Proč černaní vlašských ořechů?
Existují 3 důvody černaní vlašských ořechů. Za prvé, může jít o výše zmíněnou bakteriózu, kdy jádro scvrkne a zčerná. V tomto případě se hnědé skvrny objevují také na listech a na rubině (zelené slupce). Hnědá slupka, která se oddělí od ořechu, to je houbová skvrnitost.
Co je červivý vlašský ořech?
Červivý vlašský ořech jsem ještě neviděl, ani v literatuře jsem o něm nenašel zmínku. Domnívám se, že půjde spíše o bakteriózu, která zaviní, že jádro scvrkne a zčerná. Ořešáky proti bakterióze ošetřujeme měďnatými přípravky, 14 dnů po odkvětu. Pokud prší, ošetření se opakuje ještě jednou či dvakrát, v intervalu 14 dnů.
Jak se sklizené ořechy skladují?
Předčasně sklizené plody nechte k přímé konzumaci. Ořechy určené ke skladování musí být důkladně usušené. Na cca 5–6 týdnů je proto rozložte na plata nebo na dno přepravek a umístěte do suché místnosti. Důležité však je, aby byly pouze v jedné vrstvě. Uspíšit sušení můžete také na topení nebo v troubě vyhřáté na 40 až 50 stupňů.