Kde byl nejstarší český pivovar?
Kde byl nejstarší český pivovar?
Nejstarší doložený český pivovar je v Břevnovském klášteře. Při vysvěcení Břevnovského kláštera roku 993 druhým českým biskupem Vojtěchem měl údajně mnichům zakázat vařit pivo, protože se přípravě a pití piva věnovali více než svým „ovečkám“.
Co je Historie piva v Čechách?
Historie piva v Čechách 1 Úvod. Pivovarnictví patří v naší zemi k významným oborům potravinářského průmyslu s mnohaletou a úspěšnou tradicí. 2 Starověk. Předpokládá se, že výroba piva byla objevena náhodou. Do nádobky s rozemletým obilím natekla voda a divokým... 3 Raný středověk. S příchodem Slovanů byla na naše území přenesena také příprava chmeleného piva. Kelti totiž pivo... More ...
Jak vznikly první družstevní pivovárky?
Na konci desátého století zahájily výrobu první malé družstevní pivovárky, které umožňovaly skupině, aby si brala výtažek piva z pivovaru domů k dokončení produktu. Pravděpodobně nejstarším dokladem o pěstování chmele na našem území je „Nadační listina knížete Břetislava I.“ (rok 1034-1055, přesně není známo).
Kdo měl právo vařit pivo?
Král Václav II. (1278 – 1305) stanovil, že právo vařit pivo mají pouze měšťané bydlící v královských městech uvnitř městských hradeb (plnoprávným měšťanem byl pouze vlastník domu uvnitř městských hradeb). Zajímavé je, že právo várečné se přímo vztahovalo na dům a ne na jeho majitele. Dům s právem várečným tak mohl mít až čtyřikrát vyšší hodnotu.