Kdybych měl sepsat všechna pravidla a doporučení k psaní čísel?

Obsah

Kdybych měl sepsat všechna pravidla a doporučení k psaní čísel?

Kdybych měl sepsat všechna pravidla a doporučení k psaní čísel?

Kdybych měl sepsat všechna pravidla a doporučení, která se k psaní čísel vztahují, dalo by to na útlejší knihu. Proto se zaměřím jenom na to, v čem se v praxi chybuje nejvíce. Nejprve se podíváme, jak se píší čísla sama o sobě.

Co se děje při psaní číslicí?

Při psaní číslicí se často chybuje v rozlišení základních a řadových číslovek. Za řadovou číslovkou je třeba napsat tečku, naopak za základní se tečka psát nesmí. Každou číslovku složeného číslovkového výrazu píšeme zvlášť. Jsou-li v obráceném pořadí – píšeme je dohromady.

Jak psát tečku po číslicích?

Psaní teček po číslicích se řídí následujícími pravidly: 1 Za číslicemi, které označují číslovku základní, se tečka nepíše, např. 25 ran, 365 dní, formát A4, oddíl Ia), poštovní... 2 Za číslicemi, které označují číslovku řadovou, píšeme tečku, např. 1. = první, 2. = druhý; 1. máj = První máj (Svátek... 3 Jestliže se číslo může číst jako číslovka základní i řadová, tečka se za... More ...

Jak psát slovy jednotně?

Ale lépe: „Bylo mu pět let.“ Slovy se dají psát i vyšší čísla, pokud jsou jednoslovná. Samozřejmě, když píšete nějaké statistické údaje např. ze svého výzkumu, tam už je vhodné použít normální čísla: „ Odpověď ano označilo 7 % respondentů.“ Pokud v textu používáte u čísel nějaké značky, popř. jejich pojmenování slovy, snažte se je psát jednotně.

Související příspěvky: