Jak vzniká buněčné dýchání?

Jak vzniká buněčné dýchání?
Ze živin za účasti kyslíku vzniká oxid uhličitý, voda a využitelná energie. Buněčné dýchání (respirace) je biochemický proces, při kterém se uvolňuje chemická energie vazeb organických sloučenin (typicky sacharidů) za vzniku pohotového energetického zdroje pro buňku (ATP).
Co je anaerobní dýchání?
Anaerobní dýchání lze odlišit od aerobního dýchání, pokud jde o zapojení kyslíku při přeměně daných zdrojů, jako je glukóza, na energii. Některé bakterie vyvinuly tento druh systému, kde využívá soli obsahující kyslík, spíše jako volný kyslík jako akceptor elektronů.
Kde se nachází aerobní dýchání?
Anaerobní dýchání se vyskytuje v lidských svalových buňkách (eukaryoty), bakteriích, kvasnicích (prokaryoty) atd. Aerobní dýchání lze popsat jako řetěz reakcí katalyzovaných enzymy. Mechanismus zahrnuje přenos elektronů z molekul, které působí jako zdroj paliva, jako je glukóza, do kyslíku, který funguje jako konečný akceptor elektronů.
Jak se uvolňuje ATP v anaerobním dýchání?
Aerobní dýchání se vyskytuje v cytoplazmě na mitochondrie, zatímco anaerobní dýchání se vyskytuje pouze v cytoplazmě. Vyrábí se velké množství energie a 38 ATP se uvolňuje najednou při aerobním dýchání; Produkuje se méně energie a současně se uvolňují 2 ATP v anaerobním dýchání.