Proč jsou živé bakterie zničeny?
Proč jsou živé bakterie zničeny?
Pamatujte, že živé bakterie mohou být chemikáliemi velmi rychle zničeny, proto byste se měli naučit používat i v domácnosti biologicky odbouratelné čisticí prostředky. Ty chemické, většinou s velkou dávkou chloru živé bakterie v žumpě nebo septiku zničí a k potřebnému procesu rozkladu tak vůbec nemusí dojít.
Kdo jsou bakterie?
Bakterie (Bacteria, dříve též Bacteriophyta či Schizomycetes), nebo také eubakterie (Eubacteria), je doména jednobuněčných prokaryotických organismů.Mívají kokovitý či tyčinkovitý tvar a zpravidla dosahují velikosti v řádu několika mikrometrů.Studiem bakterií se zabývá bakteriologie, významně tuto vědu rozvinuli Robert Koch a Louis Pasteur.
Kde jsou bakterie nalézeny?
Bakterie je možné nalézt v půdě (jsou součástí edafonu a nejvíce osidlují rhizosféru), ve vodě, v ovzduší i jakožto symbionty uvnitř a na povrchu mnohobuněčných organismů. V jednom gramu půdy žije asi 40 miliónů bakterií, v jednom mililitru sladké vody je jich přibližně milion.
Jak se rozlišují typy bakterií?
U bakterií se rozlišují následující typy buněk dle tvaru: 1 kulovitý ( koky) – pokud vytvářejí kolonie, dělí se dále na diplokoky (kolonie tvořené dvěma buňkami), tetrakoky (čtyři buňky v kolonii), streptokoky (řetízkovité kolonie), stafylokoky (hroznovité kolonie) a sarciny (balíčkovité ... 2 tyčinkovitý ( tyčinky čili bacily) – mohou se sdružovat v koloniích po dvou (diplobacily) či v řetízcích (streptobacily), případně tvoří palisády; 3 zakřivený – takto tvarované bakterie nevytvářejí kolonie a patří mezi ně vibria (krátké lehce zakřivené tyčinky), spirily (lehce zvlněné tyčinky) či spirochéty (tyčinky šroubovitého tvaru);