Jak se používá žíhání nad plamenem?

Obsah

Jak se používá žíhání nad plamenem?

Jak se používá žíhání nad plamenem?

Žíhá se do dosažení konstantní hmotnosti. Kromě žíhání nad plamenem se v laboratořích používá také elektricky vyhřívaná muflová pec ( Žíhání v muflové peci ). Její výhodou je, že potřebná teplota v rozsahu až do cca 700°C se po celou dobu žíhání udržuje na stejné hodnotě pomocí termostatu.

Co je žíhání?

Žíhání je druh tepelného zpracování kovů prováděné za účelem zlepšení některých vlastností jako je povrchová tvrdost a odstranění účinků některých operací (kalení, tváření).

Jaký je rozdíl mezi žíhání a sušením?

Podobně jako sušení také žíhání se realizuje tak dlouho, až je dosaženo konstantní hmotnosti produktu. To znamená, že rozdíl dvou po sobě následujících vážení nesmí být větší než 0,5 mg. Mezi vážením (analytické váhy) je látka umístěna v exsikátoru. Žíhání se využívá především v lékopisných zkouškách na čistotu.

Jak se používá žíhání na čistotu?

Žíhání se využívá především v lékopisných zkouškách na čistotu. U léčiv, která jsou velmi stálá a nemění se ani za vysoké teploty, se provádí zkouška „ Ztráta žíháním “. Tato zkouška slouží ke stanovení obsahu méně stálých znečištěnin, např. uhličitanů, vlhkosti, oxidu uhličitého aj.

Související příspěvky: