Jaký je princip nabíjení kondenzátoru v obvodu?

Jaký je princip nabíjení kondenzátoru v obvodu?
Kondenzátor se nabíjí přes B-E přechod T1. Re: Jaký je princip nabíjení kondenzátoru v obvodu? Pokud je T2 otevřený a LED svítí, nabíjí se kondenzátor na "správnou polaritu". Pokud je T2 zavřený, kondenzátor se vybíjí. K "překlopení" dochází v okamžiku, kdy je kondenzátor nabitý, resp. vybitý a přestává jím téci proud.
Jak způsobuje kondenzátor fázový posun?
Podobně jako cívka způsobuje i kondenzátor fázový posun proudu vzhledem k napětí. Poněvadž kondenzátor se musí nejprve nabít a potom je na něm napětí, je zřejmé, že v obvodu s kondenzátorem se napětí za proudem zpožďuje a fázový posun je kladný. V jednoduchém obvodu střídavého proudu s C je φ = +90°.
Kde je největší nabíjecí proud kondenzátoru?
Nabíjecí proud kondenzátoru je největší v okamžiku, kdy je kondenzátor nenabitý, tj. napětí mezi jeho deskami je nulové. Naopak v okamžiku, kdy je kondenzátor nabit na napětí je proud v obvodu nulový. Opět je možné se přesvědčit, že křivka napětí je v tomto případě časově posunuta o za křivkou proudu (viz obr. 141).
Kdy je T2 otevřený a led svítí?
Pokud je T2 otevřený a LED svítí, nabíjí se kondenzátor na "správnou polaritu". Pokud je T2 zavřený, kondenzátor se vybíjí. K "překlopení" dochází v okamžiku, kdy je kondenzátor nabitý, resp. vybitý a přestává jím téci proud.