Proč jsou lišky osamělé lovce?
Proč jsou lišky osamělé lovce?
Obecně jsou lišky pokládány za osamělé lovce, avšak v literatuře najdeme i případy lovu lišek v organizovaných smečkách. Tato ojedinělá pozorování byla učiněna téměř výhradně v obzvláště tuhých zimách, kdy se vyhladovělé lišky snažily ulovit v hlubokém sněhu oslabenou srnčí zvěř.
Jaké jsou způsoby lovu lišek?
V současné době jsou však všechny tyto způsoby lovu lišek nezákonné. V poválečném období byla liščí populace zasažena nakažlivou nemocí – vzteklinou (rabies). Toto virové onemocnění bylo na našem území popsáno již v 16. století a společně s dalším onemocněním – prašivinou, funguje coby přirozený regulátor početnosti lišek.
Jaké jsou nejlepší vlastnosti lovecké lišky?
Potravu si lišky obstarávají především aktivním lovem, a to převážně v noci. Za tímto účelem jakoby liška převzala ty nejlepší vlastnosti jak od psovitých, tak od kočkovitých šelem. Čichem a sluchem se vyrovná i tomu nejlepšímu loveckému psu, zatímco pružností páteře a stavbou očí se podobá kočce.
Jaká je délka těla lišek?
Délka těla lišek dosahuje až 90 cm. Zejména v zimním období působí impozantním dojmem huňatý, asi půl metru dlouhý ocas. Jeho špička je charakteristicky bílá, v myslivosti označovaná jako květ.