Jak nakreslit bakteriální buňku?
Jak nakreslit bakteriální buňku?
Cíle (kompetence) Žák dokáže nakreslit bakteriální buňkou, popsat jednotlivé komponenty a vysvětlit jejich funkci pro život buňky. Žák vyjmenuje nejběžnější bakteriální onemocnění, uvede jejich příčinu, jak se přenášejí, léčí a jaké mají příznaky.
Jak poskládat buňku?
Zkuste poskládat buňku co nejrychleji, nebo blíže prozkoumejte její jednotlivé části. Buňky jsou základními stavebními částmi všech živých organismů. Podle jejich charakteristických vlastností je můžeme rozdělit na buňky bakteriální, rostlinné a živočišné, dále pak buňky hub a prvoků.
Jaké jsou typy buněk u bakterií?
U bakterií se rozlišují následující typy buněk dle tvaru: 1 kulovitý ( koky) – pokud vytvářejí kolonie, dělí se dále na diplokoky (kolonie tvořené dvěma buňkami), tetrakoky (čtyři buňky v kolonii), streptokoky (řetízkovité kolonie), stafylokoky (hroznovité kolonie) a sarciny (balíčkovité ... 2 tyčinkovitý ( tyčinky čili bacily) – mohou se sdružovat v koloniích po dvou (diplobacily) či v řetízcích (streptobacily), případně tvoří palisády; 3 zakřivený – takto tvarované bakterie nevytvářejí kolonie a patří mezi ně vibria (krátké lehce zakřivené tyčinky), spirily (lehce zvlněné tyčinky) či spirochéty (tyčinky šroubovitého tvaru); Więcej elementów...
Co je součástí bakteriálních buněk?
Typickou součástí bakteriálních buněk je peptidoglykanová buněčná stěna, jaderná oblast (nukleoid), DNA bez intronů, plazmidy a prokaryotický typ ribozomů. U bakterií se nevyskytuje pohlavní rozmnožování, namísto toho se nejčastěji dělí binárně. Bakterie jsou nejrozšířenější skupinou organismů na světě.