Jaké jsou uvozovky v češtině?
![Jaké jsou uvozovky v češtině?](https://i.ytimg.com/vi/7KZHO4UPf7M/hq720.jpg?sqp=-oaymwEcCOgCEMoBSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLC7zBILZTWslheOxzlR8U6KR0Pp_A)
Jaké jsou uvozovky v češtině?
Uvozovky přiléhají vždy těsně k výrazům, které ohraničují (tedy „takto“). V češtině užíváme různé varianty uvozovek: dvojité „ “, jednoduché ‚ ‘ a boční » « (případně i jednoduché boční › ‹). Jako základní se doporučují uvozovky typu 99 66 (tj. dvojité „ “). Použití jiných znaků (např. " a ″) nebo uvozovek z jiných jazyků místo uvozovek českých ...
Jaké jsou uvozovky správné?
Správné české uvozovky mají specifický formát. Jsou zdvojené, přičemž první dvojice je umístěna dole ( v dolním indexu ) před uvozeným textem a druhá nahoře ( v horním indexu ) za uvozeným textem, a to takto – „text“.
Co se týče uvozovek?
Vzhledem k tomu, že uvozovky mohou plnit různé funkce a jejich význam nemusí být vždy jednoznačný (např. není zřejmé, zda je výraz ohraničený uvozovkami citace, či ironie), je třeba jejich užití vždy pečlivě zvažovat.
Jaké je uvozovací znaménko v uvozovkách věty?
Je‑li v uvozovkách celá věta, píše se druhé uvozovací znaménko na konci věty až za příslušným interpunkčním znaménkem (tečkou, čárkou, vykřičníkem, otazníkem), např. „Lucie s Pepou šli nejprve na oběd, potom na pivo, pak ještě do kavárny a do práce se už nevrátili.“