Kdo je přestupný v gregoriánském kalendáři?
Kdo je přestupný v gregoriánském kalendáři?
V našem současném a platném gregoriánském kalendáři (zavel jej papež Řehoř XIII. v roce 1582) opravdu není přestupný striktně každý čtvrtý rok. Existují výjimky, ve kterých mezera mezi přestupnosti je osmiletá. Tyto výjimky jsou v kulatých stoletých letopočtech, které nejsou násobky čísla 400.
Jaký je interval mezi přestupnými roky?
Nyní vidíme, že ten samý den v týdnu a současně v přestupném roce nastane až u '7pr', tedy po 28 letech. To je logické, neboť nejmenší společný násobek 7 (počet dnů v týdnu) a 4 (interval mezi přestupnými roky) je 28. Pokud však zkoumaný rok následuje hned po přestupném, interval se zkrátí: Kalendář se opakuje již po šesti letech.
Co znamená přestupný rok?
Zkratka 'pr' značí přestupný rok, který například začíná pondělkem. Zkratka 'pr+1' značí rok po přestupném roce, obdobně 'pr+2' je dva roky po přestupném roce. Podobně zkratky '1pr', '2pr' značí čtyři roky a osm let po přestupném roce, pochopitelně ony sami jsou také přestupné. Tabulku si můžeme zkrátit, neboť nás nyní zajímají jen přestupné roky.
Kdy začíná přestupný rok v pondělí?
Takže pokud nějaký rok začíná v pondělí, hned následující rok bude začínat v úterý. Pokud však je určitý rok přestupný, tedy o den delší, tak následující rok začíná ob jeden den později. Takže pokud přestupný rok začíná v pondělí, následující nepřestupný rok bude začínat ve středu.