Jak můžeme pozorovat hvězdné souhvězdí Během roku?
Jak můžeme pozorovat hvězdné souhvězdí Během roku?
Během roku tedy můžeme pozorovat postupně jarní, letní, podzimní a zimní souhvězdí. Ti z Vás, kteří své zraky upínají k hvězdné obloze poněkud častěji, teď jistě namítnou, že třeba Velkou medvědici (sedm jasných hvězd tvoří známý Velký vůz) vidí jak na jaře, tak například i v zimě.
Kdo je nejlepší hvězdou pro nalezení Polárky?
Pokud by naše zvídavost byla opravdu velká a my si vzali do ruky mapu hvězdné oblohy, a brzy bychom zjistili, že ona nepříliš výrazná, ale od dávných dob pro orientaci zcela nezbytná hvězda, je Polárka. K nalezení Polárky však nemusíte konat dlouhou a strastiplnou cestu až na severní pól.
Proč se nám hvězdná obloha proměňuje během noci?
Nesporným faktem však je, že hvězdná obloha se nám během noci proměňuje, důvodem je ovšem rotace naší planety a nikoli posouvání hvězdné oblohy jako takové. Hvězdná obloha se nám ovšem neproměňuje pouze v časovém horizontu 24 hodin. Jak už jsme si výše popsali, naše planeta činí zároveň několik pohybů.
Kde leží zemská osa na našem Hvězdném nebi?
Jak už jsme si řekli, zemská osa míří téměř přesně na Polárku. Ta na našem hvězdném nebi stojí stále na jednom místě a my tak můžeme s její pomocí spolehlivě nalézt sever – leží přímo „pod ní”, tedy na obzoru ve směru, kterým se díváme ve chvíli, kdy jsme natočeni právě k Polárce.