Co je nejběžnější slitina manganu?
![Co je nejběžnější slitina manganu?](https://i.ytimg.com/vi/zDj5AbJL1UQ/hqdefault.jpg?sqp=-oaymwEcCOADEI4CSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLDmtTTAyX0Cewoil4d1ehNU8UzD_Q)
Co je nejběžnější slitina manganu?
Nejběžnější a nejdůležitější slitinou manganu je ferromangan, který obsahuje 70-90% manganu a zbytek železa. Další slitina manganu je silikomangan, který obsahuje 65-70% manganu a zbytek křemíku, a zrcadlovina, která obsahuje 5-20% manganu.
Kdy byl mangan objeven?
Tento kov byl objeven roku 1774 švédským chemikem Carlem W. Scheelem (1742-1786) a ten samý rok také izolován jeho spolupracovníkem Johanem G. Gahnem. Mangan se vyrábí přímou redukcí směsi oxidu manganičitého (MnO 2) a oxidu železitého (Fe 2 O 3 ). V průběhu reakce vzniká slitina ferromangan, která však není čistá a obsahuje asi 80 % manganu.
Jak se vyrábí čistý mangan?
Naproti tomu čistý mangan se vyrábí elektrolýzou vodného roztoku síranu manganatého - MnSO 4 nebo aluminotermií (podrobnější informace viz. hliník ): Samotný mangan nemá velmi významného použití a využívá se tedy pouze na výrobu různých slitin - ferromangan (Mn + Fe) a manganové slitiny.
Jaký je významný manganový katalyzátor?
Samotný mangan nemá velmi významného použití a využívá se tedy pouze na výrobu různých slitin - ferromangan (Mn + Fe) a manganové slitiny. Významnější využití než mangan mají jeho sloučeniny - např. oxid manganičitý (MnO 2) neboli burel je významný katalyzátor při chemických reakcích.