Jak bylo vyvinuto pěstování obilnin?
![Jak bylo vyvinuto pěstování obilnin?](https://i.ytimg.com/vi/0EdFmECqCNw/hq720.jpg?sqp=-oaymwEcCOgCEMoBSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLCwq5XjPl_PBrpsH9n2z0LrI2Ir8g)
Jak bylo vyvinuto pěstování obilnin?
Nejvíce vyvinuto bylo pěstování obilnin u Římanů, u nichžto věnce z obilí pokládány za vzácné vyznamenání. Žito – rež – jest nejspíše původu slovanského a bylo od Slovanů v Evropě rozšířeno. K obilninám počítáme pšenici, žito, ječmen a oves a dělíme je nyní na obilniny ozimé a jaré, podle toho, zdali je sejeme na podzim nebo z jara.
Kde se pěstují obilniny?
Obilniny pěstují se hojně ve všech zemích, nejvíce však tam, kde průmysl je posud méně vyvinut a půda výborná, jako jsou mnohé krajiny asijské a australské, severoamerické, ruské, indické, rumunské, uherské a j. v. V Rakousku bývá obilninami oseto v průměru 56%, v Čechách 61,19% polní plochy.
Jaké jsou druhy obilovin a jejich využití?
Druhy obilovin a jejich využití 1 Pšenice. Pšenice je celosvětově nejdůležitější obilovinou zajišťující výživu lidské populace na světě a je zároveň tou nejrozšířenější pro pekařské využití. 2 Špalda. Pšenice špalda (Triticum spelt) se v poslední době stává populární především u příznivců zdravého stravování. 3 Žito. Žito je vedle pšenice druhou nejčastěji používanou obilovinou pro výrobu mouky. Zatímco pšeničné mouky jsou jasně bílé nebo lehce nažloutlé barvy, žitné mouky charakterizuje našedlá až šedohnědá barva.