Jaká je průměrná slanost mořské vody?

Obsah

Jaká je průměrná slanost mořské vody?

Jaká je průměrná slanost mořské vody?

Průměrná slanost moří se pohybuje kolem 3,5 procenta, každý kilogram mořské vody tak obsahuje asi 35 gramů soli. Mořská voda má oproti sladké vodě (1, 000 g/ml při teplotě 4 stupně Celsia) vyšší hustotu, a to zhr g/ml. Díky tomu také mořská voda mrzne při nižších teplotách, od – 1,8 do – 2 stupňů Celsia.

Jaká je hustota mořské vody?

Maximální hustota vody je při teplotě 3,98 stupně Celsia. Barva mořské vody může být zdánlivá, daná odraz oblohy, mraků, světla, ale i skutečná, způsobená složením. Větší množství minerálních látek (jíl, silt – nad 10 g/m3) dává mořím žlutavou nebo nahnědlou barvu.

Je-li mořská voda příliš zásaditá, dojde k chemické reakci mořské vody?

Je-li mořská voda příliš zásaditá, dojde k chemické reakci, při níž se do mořské vody uvolní kationt H +, který způsobí snížení pH. Je-li mořská voda příliš kyselá, dojde k chemické reakci, při níž se kationt H + sloučí se s aniontem HCO 3- za vzniku H 2 CO 3 a pH vody stoupá.

Co se do mořské vody dostává do oceánu?

Do mořské vody se kromě vápenatých a hydrogenuhličatanových iontů dostává celá řada dalších prvků (obr. 12.9). Mezi klíčové procesy dopravy do oceánu patří říční přítoky, sopečná erupce a hydrotermální procesy.

Související příspěvky: