Jak se používá tavidlo při tvrdém pájení?

Obsah

Jak se používá tavidlo při tvrdém pájení?

Jak se používá tavidlo při tvrdém pájení?

Při tvrdém pájení se často používá tavidlo. Jedná se o kapalinu, která podporuje smáčení, a tím umožňuje přídavnému materiálu téci po spojovaných kovových dílech. Zároveň zbavuje díly oxidů, aby se na kovové díly pevněji navázal přídavný materiál. Kromě toho se tavidla používají při svařování k očištění kovových povrchů.

Co se používalo při měkkém pájení?

Pájka se kdysi vyráběla hlavně z olova, ale ohledy na životní prostředí vedou průmysl k používání bezolovnatých alternativ. Při měkkém pájení se stejně jako u tvrdého pájení a svařování používá tavidlo k očištění kovových povrchu a k usnadnění tečení pájky po spojovaných dílech. Měkké pájení se také používá k propojování elektronických součástek.

Co jsou měkké pájení a svařování?

Měkké pájení, tvrdé pájení a svařování jsou všechno metody spojování dvou nebo více kusů kovu a vybraných jiných materiálů. Jsou to také metody používané k vyplňování mezer v kovových dílech. Při svařování musí být oba kovy (nebo termoplasty) podobné. Není například možné navařovat měď na ocel.

Jaké jsou vlastnosti tvrdého pájení?

Při tvrdém pájení se spojují dva kovy ohřátím a roztavením přídavného materiálu (slitiny), který se naváže na oba kusy kovu a spojí je. Přídavný materiál musí mít samozřejmě teplotu tání nižší než spojované kovové díly. Tvrdým pájením je možné spojovat nepodobné kovy, jako jsou hliník, stříbro, měď, zlato a nikl.

Související příspěvky: