Jak chránit minerální látky v doplňku stravy?
Jak chránit minerální látky v doplňku stravy?
Minerální látka v této formě je chráněna proti možným dalším dietárním vlivům, které by mohly vstřebatelnost minerálních látek z doplňku stravy snižovat. To by mohlo být důležité tehdy, pokud užíváme doplněk stravy společně s jídlem a jídlo obsahuje vlákninu nebo fytáty (Santos, 2015).
Jaké jsou minerály?
Minerály rozlišujeme podle mnoha kritérií, ale pro přehled je vytvořeno 9. skupin, které vystihují, do jaké chemické skupiny patří (a to určuje jejich chemické vlastnosti). Jsou to prvky, oxidy a hydroxidy, sulfidy, halogenidy, uhličitany, sírany, fosforečnany, křemičitany a organické minerály.
Může se minerální látka vstřebávat jako volný minerál?
Minerální látka se může vstřebávat také ve formě celého komplexu společně s aminokyselinami, nikoliv pouze jako volný minerál skrze svoje specifické transportní mechanismy v tenkém střevě. To by mohlo vést k lepší vstřebatelnosti i v přítomnosti dalších minerálních látek a stopových prvků využívajících stejný transportní mechanismus (Li, 2017).
Co je nejčastější formou minerálních látek/stopových prvků?
Nejčastější chelátovou formou minerálních látek/stopových prvků je bisglycinát (atom minerálu je navázán mezi 2 aminokyseliny glycinu). S jakými formami tohoto chelátu se můžeme nejčastěji v doplňcích stravy setkat?