Kdo je zdrojem potravy pro včely?
Kdo je zdrojem potravy pro včely?
Obyčejný pámelník (Symphoricarpos) a přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata) jsou v pozdním létě vítaným zdrojem potravy pro včely i čmeláky. Mezi medonosné stromy počítají včelaři hlavně lípy a topoly, ale pochybuji, že si je budete vysazovat do zahrady.
Kde pěstovat včely?
V plném létě jsou již odkvetlé i lesní stromy a keře, včely tedy rády zaletí na rozkvetlou zahradu. Z medonosných trvalek se pěstuje běžně mnoho druhů snad na každém záhonu. Včelám můžete nabídnout levanduli (Lavandula angustifolia), ať už nízké druhy kolem třiceti centimetrů, či vyšší, zhruba půlmetrové.
Proč jsou medonosné rostliny užitkové?
Poskytují včelám mnohem větší množství nektaru a pylu než třeba kvetoucí stromy či keře a lákají je na místa, kde je jich potřeba k opylení ostatních užitkových rostlin. Medonosné rostliny mají dobu kvetení relativně delší než ovocné dřeviny odkvétající během dvou týdnů.
Proč včelám vděčíme za ovocné dřeviny?
Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Bez nadsázky lze přijmout tvrzení, že včelám vděčíme za každé třetí sousto: tyto neúnavné dělnice opylují více než osmdesát procent všech kulturních plodin.