Proč je oxid uhličitý toxický?
Proč je oxid uhličitý toxický?
Oxid uhličitý je v naší atmosféře přirozeně přítomen a vylučuje se během procesu dýcháním zvířat a lidí. Na druhé straně je oxid uhelnatý toxický a způsobuje udušení, pokud se vytváří při nedokonalém spalování uhlí, fosilních paliv atd. V lamanském jazyce jsou oba termíny někdy zaměnitelné a vytvářejí zmatek.
Co je oxid uhličitý?
Oxid uhličitý (dříve kysličník uhličitý) je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu; při vyšších koncentracích může mít v ústech slabě nakyslou chuť. Je těžší než vzduch. V pevném skupenství je znám také jako suchý led. Jeho molekula je tvořena jedním atomem uhlíku a dvěma atomy kyslíku.
Proč je oxid uhelnatý devastující?
Účinek oxidu uhelnatého na lidský organismus je devastující. V prvé řadě omezuje, nebo dokonce úplně znemožňuje přenos kyslíku z plic do tkání. CO se zároveň váže na železo obsažené v hemoglobinu a významně tak snižuje schopnost krve přenášet kyslík.
Proč je oxid uhličitý těžší než vzduch?
Na rozdíl od CO je ale oxid uhličitý těžší než vzduch a klesá tedy k zemi. Kromě toho, že se rostoucí koncentrace oxidu uhličitého s velkou pravděpodobností podílejí na oteplování klimatu, je jeho účinek na člověka smrtící. V atmosféře se CO2 vyskytuje v průměrné koncentraci 0,04 % (2013).