Jak nastavit pavučinu v pavučinách?

Jak nastavit pavučinu v pavučinách?
V pavučinách si děti snadno zkontrolují, zda pavučina „funguje“ a případně si samy mohou najít chybu. Úloha 4: Doplň pavučiny, když víš, že a) nejmenší číslo je 5; b) největší číslo je 100; c) součet nejmenšího a největšího je 11; d) součet všech pěti čísel je 15.
Jak vyřešit druhou pavučinu?
Po vyřešení druhé pavučiny si některé děti všimnou, že do pravého dolního čísla 12 míří dvě červené šipky a obě začínají ve stejném čísle, v 10. Je to první zkušenost se zákonitostí, že když ze dvou kroužků vedou dvě stejně barevné šipky do jednoho kroužku, tak v těch dvou kroužcích musí být stejná čísla.
Co vidíme v první pavučině?
Úloha 3: Doplň. V první pavučině vidíme sérii tří modrých šipek. Dítě vidí, že z čísla 17 se dostane dvěma modrými šipkami do 19. Situace je tak výmluvná, že je hned vidět, že vlevo je číslo 18. Modrá šipka tedy přičítá 1 a v pravém kroužku je 16. (Zapišme to jazykem matematiky: 17 + 2m = 19, tedy m = 1.
Jaká jsou čísla posloupnosti ve třetí pavučině?
Ve třetí pavučině jsou třemi žlutými šipkami spojena 4 čísla posloupnosti: 2, ?, ?, 11. Žák si ale říká: „Z 2 do 11 se dostanu třemi žlutými šipkami. Ty přičtou dohromady 9, tedy jedna žlutá šipka musí přičíst 3.“ V pavučinách si děti snadno zkontrolují, zda pavučina „funguje“ a případně si samy mohou najít chybu.