Jak zjistíme výši příjmů a výdajů?

Obsah

Jak zjistíme výši příjmů a výdajů?

Jak zjistíme výši příjmů a výdajů?

Porovnáním výše příjmů a výdajů zjistíme předpokládanou bilanci rozpočtu. Je-li tato bilance kladná (tj. jsou-li očekávané příjmy vyšší než výdaje), jsme samozřejmě ve snazší situaci, než je-li záporná (tj. jsou-li naopak plánované výdaje vyšší než příjmy).

Co se týče průběžných výdajů?

Platí, že průběžné výdaje by měly být hrazeny z běžných (tj. pravidelných) příjmů, zatímco výdaje mimořádné zejména z úspor. Výdaje, kterými si člověk nákup určité služby či zboží předplácí (např. zmíněný předplacený kupón MHD), by měl člověk v sestavování měsíčního rozpočtu rozpočítat na jejich měsíční podíl.

Proč použít úvěrové produkty na úhradu výdajů?

Využití úvěrových finančních produktů na úhradu výdajů se doporučuje pouze výjimečně, a to v případech, jedná-li se nikoli o koupi zboží či služeb okamžité spotřeby, ale spíše o investici zajišťující předpoklady pro budoucí trvalé zvýšení příjmů či snížení výdajů (např. investici do vlastního bydlení, do vzdělání dětí apod.).

Jaké jsou výdaje domácnosti?

Výdaje domácnosti lze členit několika způsoby. Z hlediska plánování hospodaření domácnosti je vhodné rozdělit výdaje podle jejich účelu (např. bydlení, stravování, koníčky, apod.), a v rámci toho dále určit, které z nich jsou zbytné, či naopak nezbytné. Často přitom platí, že i výdaj, který se může jevit jako nezbytný, může mít svou alternativu.

Související příspěvky: