Kde jsou nejfrekventovanější předložky v češtině?
Kde jsou nejfrekventovanější předložky v češtině?
Typ na vládě, na Senátu, na radě, na zastupitelstvu, na městě, na výboru, na komisi se usnesli, rozhodli aj. Předložky v (e) a na patří nejen mezi deset nejfrekventovanějších českých předložek, ale mezi deset nejfrekventovanějších českých slov vůbec.
Co je dobré zmínit o předložce?
Je dobré ovšem zmínit, že je několik slovíček, která “přebijí” předložku, i když jde o den, měsíc či rok: 1 this week, this month, this Monday, this September, this morning 2 last week, last month, last night , last Monday, last September 3 next week, next month, next Monday 4 every day, every year 5 yesterday morning, tomorrow night More ...
Kdy vokalizujeme předložku?
Před slovem, které začíná stejnou souhláskou jako předložka, vokalizujeme vždy, např. ke kořenům, se sestrou, ve vejci, ze země. Výjimku tvoří ustálené spojení s sebou (viz Psaní předložek s, z ( z postele, s knihou, s sebou × sebou) ).
Co je pravidlo zeměpisného jména s předložkou?
Toto pravidlo však nikdy neplatilo absolutně (podrobně to ukázal např. už J. Beneš, 1938) a dnes je spojení zeměpisného jména s předložkou v (e), anebo na záležitostí vžitosti, ustálenosti, tradice, nikoli přímým vyjádřením výškových rozdílů. S předložkou na se častěji setkáváme v místním úzu, kde roli hraje tradice a znalost prostředí.