Jaký byl institut omezení převodu nemovitostí?
Jaký byl institut omezení převodu nemovitostí?
Byl upraven v § 58 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, mezi 1. 4. 1964 a 31. 12. 1991) „… institut omezení převodu nemovitostí, který 1. 4. 1964 nahradil smluvní zástavní právo, měl řadu výhod. Za největší z nich lze považovat okolnost, že dokud omezení trvalo, byl převod bez souhlasu věřitele neplatný.
S jakými "zvláštnostmi" při darování nemovitostí můžeme setkat?
S jakými „zvláštnostmi“ se při darování nemovitosti můžeme setkat? Případy, kdy se ovdovělá babička rozhodne obdarovat nemovitostí svého oblíbeného vnuka, aniž by se v ní chystala nadále žít, jsou ideálním modelem.
Co se děje v převodech nemovitostí?
V převodech často figuruje několik listů vlastnictví, které zahrnují nejen samotné budovy, ale také pozemky. Každý podíl je poté nutné ve smlouvě výslovně označit a převést na nového majitele. Pokud ke správnému označení nedojde, škody mohou být opravdu velké – jako v případě paní Kamily, která kvůli špatnému zápisu o nemovitost definitivně přišla.
Co se děje v katastru nemovitostí?
Alespoň v těch případech, kdy není v katastru nemovitosti dosud zapsáno „věcné břemeno“, které znemožňuje prodej i jakýkoli jiný převod na nového majitele. V praxi se však většinou zapisuje do katastru nejen hypotéka, tedy zástavní právo banky, ale právě i zákaz zcizení, tedy převodu nemovitosti, ať už na základně kupní, či darovací smlouvy.