Jak vznikají bublinky při elektrolýze?
Jak vznikají bublinky při elektrolýze?
Při elektrolýze se uvolňují bublinky, vznikají dva plyny, chlor Cl 2 na kladné elektrodě, vodík H 2 na záporné elektrodě. Tím se z roztoku odstraňují chloridové anionty Cl - a kationty vodíku H +. V misce vzniká z iontů H + a OH - hydroxid sodný NaOH.
Proč se elektrolýza zabývala?
Elektrolýzou se zabýval v první polovině 19. století anglický fyzik a Davyho asistent Michael Faraday, který zformuloval Faradayův zákon pro elektrolýzu: pro hmotnost m látky vyloučené při elektrolýze platí Veličin A je elektrochemický ekvivalent, který závisí na chemickém složení látky.
Kde se objevily bublinky plynů?
Pokusy s galvanickým článkem a s elektrickým obvodem konal chirurg westminsterské nemocnice sir Anthony Carlisle a vodárenský inženýr William Nicholson. Experimentátoři vodivost obvodu vylepšili troškou slané vody. Při průchodu elektrického proudu se objevily bublinky plynů. To ukazovalo na chemické působení elektrického proudu.
Co se děje v elektrolytu?
V elektrolytu ubývá mědi a přibývá molekul kyseliny sírové. Druhým příkladem je rozklad vody, kde elektrody jsou z platiny. Po připojení zdroje napětí pozorujeme, že se na elektrodách uvolňují plyny v podobě bublinek. Na anodě je to kyslík a na katodě vodík.