Proč planety na obloze kreslí kličky?
Proč planety na obloze kreslí kličky?
Vzájemné naklonění drah však způsobí, že planety na obloze kreslí kličky nebo smyčky. Vnitřní planety se pohybují zpětně krátce před a po jejich dolní konjunkci se Sluncem. Vnější planety se pohybují zpětně v období před a po opozici se Sluncem.
Proč se planety předhánějí vnější?
Vnitřní planety proto stále předhánějí vnější. To vede spolu s měnící se polohou vůči Slunci a Zemi k rozdílným podmínkám viditelnosti. Začněme nejprve Merkurem a Venuší, které kolem Slunce obíhají uvnitř zemské dráhy. Pokud jsou zhruba v témže směru jako Slunce, zůstávají pro nás neviditelné. Taková poloha se také nazývá konjunkce se Slunce.
Kde najdeme planetu v opozici Slunce?
Na nebeské sféře najdeme pak tuto planetu právě naproti Slunci, v opozici, a můžeme ji pozorovat celou noc: vychází při západu Slunce, zhruba o půlnoci vrcholí nad jihem a ráno při východu Slunce planeta zapadá. Téměř ve stejné době dosahuje také nejmenší vzdálenosti od naší Země.
Jaké jsou planety a jejich měsíce?
Planety a jejich měsíce Od roku 2006 rozlišujeme pouze 8 planet: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. O tom, že Pluto (objevené roku 1930) již nebude nadále považováno za planetu, rozhodl Astronomický kongres v Praze v roce 2006. Planety dělíme do dvou skupin: