Proč jsou sněhové vločky odlišné?

Obsah

Proč jsou sněhové vločky odlišné?

Proč jsou sněhové vločky odlišné?

Každá sněhová vločka je jiná – a přesto mají všechny něco společného. Všechny jsou šestiboké nebo se podobají šestiúhelníku. Některé z nich mají šest hrotů osazených menšími krystalickými výrůstky. Proč mají sněhové vločky zrovna tento tvar?

Co jsou sněhové vločky?

Sněhové vločky, které padají z nebe při vyšších teplotách a vyšší vlhkosti vzduchu - jsou například měkčí a mají komplikovanější strukturu. Spojují se pak do větších konglomerátů a tvoří relativně velké útvary, které mohou mít průměr i přes jeden nebo dva centimetry.

Kdo psal o sněhových vločkách?

O sněhových vločkách psal ovšem už v roce 1611 německý matematik a astronom Johannes Kepler ve svém svazku De nive sextangula. První obrázky sněhových vloček, které publikoval Ukičiro Nakaya v roce 1954.

Jak velká je sněhová vločka na zem?

Každá sněhová vločka váží jen miliontinu gramu. Na zem jich během geologického vývoje planety spadlo odhadem 10 35. Pod tímto číslem – jedničkou následovanou 35 nulami – se skrývá množství sněhu těžší než celá zeměkoule. A přitom každá je originál a spatřit dvě identické prakticky není možné.

Související příspěvky: