Proč byli Vikingové novou silou v Evropě?

Obsah

Proč byli Vikingové novou silou v Evropě?

Proč byli Vikingové novou silou v Evropě?

Vikingové byli především novou silou v Evropě, která se cítila být oproti starším a okoralým říším "silnější a v právu", což vždycky smrdí válkou. I proto se zajímali také o expanzi na Island a skoro i do Ameriky. Nešlo ovšem o žádné "středověké Klingony" - měli vlastní řemeslníky, farmáře i obchodníky.

Kdo jsou Vikingové?

Vikingové (název ze staroseverštiny nejistého původu, přídavné jméno je vikinský nebo vikingský) byli skandinávští mořeplavci, kteří se v 8. – 11. století vydávali na loupeživé výpravy do jižní a západní Evropy. Pro konsolidující se evropské státy tehdy představovali hrozivé nebezpečí.

Kde se osídlili norští Vikingové?

Norští vikingové se soustředili na západ a také dále na jih. Osídlili severoskotské ostrovy, přivlastnili si ostrov Man a dále se zachytili ve Skotsku a Irsku a prakticky na všech pobřežích okolo Skotského moře.

Jak vysoký byli Vikingové?

Vikingové byli o 8 až 10 cm nižší než dnešní Skandinávci. Muži měli dle archeologických nálezů v průměru 172 cm, ženy 160 cm. To sice byl pro podvyživené středověké Evropany mírný nadprůměr, platilo to však spíše pro válečníky, kteří z podstaty věci málokdy bývali trpaslíci.

Související příspěvky: