Jaké jsou kapacity kondenzátorů?

Obsah

Jaké jsou kapacity kondenzátorů?

Jaké jsou kapacity kondenzátorů?

Kondezátory se (podobně jako rezistory) vyrábí v normalizovaných řadách. U miniaturních kondenzátorů výrobci používají barevné značení (uvedeno v katalogu výrobce), na větších kondenzátorech je kapacita zapsána kódem, vycházejícím ze základní jednotky 1 F. Násobky jsou m (mili) 10 -3, µ (mikro) 10 -6, n (nano) 10 -9, p (piko) 10 -12

Co jsou kondenzátory?

Kondenzátory jsou pasívní elektronické součástky, jejichž charakteristickou vlastností je kapacita [F]. Dalším důležitým parametrem je jmenovité napětí [V], které udává maximální napětí, na kterém je možné kondenzátor trvale provozovat.

Jaké jsou kapacity ladících kondenzátorů?

Kapacity ladících kondenzátorů jsou v rozmezí 50 pF až 500 pF a používají se u laděných obvodů - například u starších radiopřijímačů k ladění stanic. Dolaďovací kondenzátorové trimry jsou miniaturní verze ladících kondenzátorů, jako izolace se používají plastové fólie. Nastavování se provádí nástrojem (šroubovákem).

Jak se vyrábí pevné kondenzátory?

Pevné kondenzátory se vyrábí jak pro vývodovou montáž, tak i miniaturizované pro povrchovou montáž SMD . Kondenzátor je tvořen čtvercovými nebo kruhovými elektrodami s dielektrikem ze speciální keramiky s velkou permitivitou. Většinou se vyrábí sintrováním keramického prachu při 1100 až 1900 °C do požadovaného tvaru.

Související příspěvky: