Jak pomáhají mraveniští v přírodě?
![Jak pomáhají mraveniští v přírodě?](https://i.ytimg.com/vi/UUCoajYwo8s/hqdefault.jpg?sqp=-oaymwEcCOADEI4CSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLD7GwD4FG0ezTL90-VFc0BJ5dgUww)
Jak pomáhají mraveniští v přírodě?
Sběrem a přenášením různých semen pomáhají při obnově a zachování druhové rozmanitosti lesa a jeho vegetačního podrostu. Některé mravenčí „státy“, vzniklé seskupením desítek i stovek vzájemně komunikujících mravenišť, jsou místa s největší koncentrací biomasy živočichů, se kterou se můžeme v přírodě setkat.
Kde jsou mravenci na mravencích?
Mravenci rovněž přenášejí různá semena až na vzdálenost 150 m a existují dokonce rostliny, které jsou na mravencích existenčně závislé (tzv. myrmekochorní druhy). Patří sem např. violky, prvosenky, dymnivky, sasanky a hluchavky.
Kde může mravenec žít v mraveništi?
- V jednom mraveništi může žít i více než 1 milion jedinců, v mravenčí kolonii pak mnoho milionů. - Největší známá kolonie lesních mravenců se nachází na severním japonském ostrově Hokkaidó, v Evropě pak na hoře Kleť v jižních Čechách.
Kdo je nejrozšířenější mravenec?
U nás nejrozšířenější jsou dva blízce příbuzné druhy – mravenec pospolitý ( Formica polyctena) a mravenec lesní ( Formica rufa ). Ani ti však nebývají nikterak hojní a komplex několika desítek či stovek mravenišť je již spíše výjimkou.