Může zaměstnanec oznámit zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání?
Může zaměstnanec oznámit zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání?
Oznámení zaměstnance zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání. V případě, že zaměstnavatel dá zaměstnanci neplatnou výpověď nebo zruší neplatně pracovní poměr okamžitě či ve zkušební době, může zaměstnanec bez zbytečného odkladu písemně zaměstnavateli oznámit, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával a pracovní poměr pak trvá i nadále ...
Proč se podíváme na výpovědi zaměstnavatelem?
Dnes se podrobněji podíváme pouze na výpovědi dané zaměstnavatelem, protože i ty samy o sobě dělají zaměstnancům i zaměstnavatelům potíže. Navíc v roce 2012 přišla jedna poměrně podstatná změna, respektive byl zaveden nový důvod pro výpověď.
Kdo chrání zaměstnance před výpovědí?
Zákoník práce v určitých případech chrání zaměstnance před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Jde především o zaměstnance, kteří jsou v ochranné době, která je definována jako období, ve kterém je pro zaměstnance velmi složité získat nové zaměstnání. V praxi jde o těhotné ženy a osoby v pracovní neschopnosti a podobně.
Co potřebuje zaměstnavatel pro udělení výpovědi?
Zaměstnavatel potřebuje pro udělení výpovědi zaměstnanci důvod. A to ne ledajaký, ale jeden z uvedených v zákoníku práce pod paragrafem 52. Navíc situace zaměstnance nesmí spadat pod jeden z bodů ve výlukách z možnosti dát výpověď. O těchto situacích popsaných v § 53 se dočtete v druhé polovině článku.