Jak se publikují statistiky o zaměstnanosti a nezaměstnanosti?
Jak se publikují statistiky o zaměstnanosti a nezaměstnanosti?
Statistická data o zaměstnanosti a nezaměstnanosti se v rámci ČSÚ publikují především z výsledků Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS). Hlavním cílem tohoto šetření je získávání pravidelných informací o situaci na trhu práce, umožňujících její analýzu z různých hledisek, zejména ekonomických, sociálních a demografických.
Jak měříme míru nezaměstnanosti?
Měříme ji ukazatelem míry nezaměstnanosti u=U/ (E+U), kde u je míra nezaměstnanosti, U je počet nezaměstnaných a E je počet zaměstnaných. Nezaměstnaným nazveme toho, kdo nemá práci a aktivně ji hledá. Hledání zaměstnání je nezbytným znakem.
Co jsou základní typy nezaměstnaností?
Základní typy nezaměstnanosti jsou frikční, strukturální a cyklická: 1 Frikční nezaměstnanost vzniká v důsledku neustálého pohybu lidí mezi oblastmi a pracovními místy nebo v průběhu jednotlivých stádií životního cyklu. ... 2 Strukturální nezaměstnanost se objevuje tam, kde je nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po pracovnících. ... 3 Cyklická nezaměstnanost
Jaké je měření nezaměstnanosti?
Měření nezaměstnanosti Základní skupiny, které je třeba rozlišovat: 1) Zaměstnaní - obyvatelstvo, které má placené zaměstnání, nebo sebezaměstnání (včetně osob dočasně v práci nepřítomných, ale s formální vazbou k zaměstnání)