K čemu dochází k vyplavení dusíku z půdy?
![K čemu dochází k vyplavení dusíku z půdy?](https://i.ytimg.com/vi/YQv5NbySeD4/hq720.jpg?sqp=-oaymwEcCOgCEMoBSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLCrVg_9fHZymWnRAh-4qwKdib6JPw)
K čemu dochází k vyplavení dusíku z půdy?
K vyplavení dusíku z půdy dochází v závislosti na druhu půdy, úrovni srážek a na způsobu využití půdy v rozmezí 1,0-54,0 kg.ha -1 N. Pokud se nitrátový dusík dostane mimo kořenovou zónu (0,8-1 m) je denitrifikace jediný způsob snížení obsahu nitrátů v podpovrchových vodách.
Jaký je obsah dusíku v půdě?
V orniční vrstvě převážné části půd ČR je 0,1-0,2% veškerého dusíku. 98 až 99% veškerého N v ornici je přítomno ve formě organické, zbytek ve formě minerální. Obsah celkového dusíku v půdě je hodnotou poměrně stálou, poněvadž je tvořen sloučeninami těžce chemicky i mikrobiologicky rozložitelnými.
Kdo je zdrojem půdního dusíku?
Prvotním zdrojem půdního dusíku je atmosféra obsahující 77,5 dílů N (78,08% objemových) převážně ve formě elementárního plynného dusíku (N 2 ). Vedle toho je součástí atmosféry i řada oxidu dusíku (NO X) a v malé míře také dusík čpavkový. Plynný N 2 i když se nachází v atmosféře i v půdním vzduchu, není bez předchozí ionizace přijatelný.
Jaká je dynamika přeměny dusíku v půdě?
Z dynamiky přeměn půdního dusíku je zřejmé, že přeměna dusíkatých látek v půdě do forem pro rostliny přijatelných je závislá na půdních a povětrnostních podmínkách, a proto jsou značné problémy s využitím Nmin a N lehce mineralizovatelného N pro praktickou výživu rostlin.