Proč jsou suchomilné rostliny citlivé?
![Proč jsou suchomilné rostliny citlivé?](https://i.ytimg.com/vi/iR3Dh5Hx2ws/hq720.jpg?sqp=-oaymwEcCOgCEMoBSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLDBPdkJ6WrZxh4qfNHUsKwzkY6eBQ)
Proč jsou suchomilné rostliny citlivé?
Suchomilné rostliny obecně potřebují propustnou, lehkou půdu, pak nebudou trpět ani v deštivých dnech. Svou krásou vás překvapí až metr vysoká vytrvalá rostlina, která v letních měsících kvete nádherným červeným nebo růžovým květenstvím. Pochází z jižní Evropy a Turecka, takže to není žádná citlivka.
Můžeme jít od rostliny k rostlině?
Mohli bychom tak jít od rostliny k rostlině, a v každé najdeme nějaký druh chemické obrany, ale také nějaký druh hmyzu, který ji „prolomí“. Pro člověka jsou některé chemické prostředky rostlin (třeba křenu, kapusty a cibule) neškodné, jiné škodlivé (třeba solanin v bramborách). Velmi účinná je skupina bílkovin, která se nazývá lektiny.
Jaké jsou choulostivější rostliny na zimu?
A na zimu ty choulostivější můžete schovat do zimní zahrady nebo třeba do chodby a ty odolné nechat tam, kde jsou. Pokud si však myslíte, že budete mít od teď zahradu plnou kaktusů a sukulentů, protože žádné jiné rostliny horko nevydrží, budete překvapeni, kolik barev a nádherných květů se u vás nově objeví.
Které rostliny mají chemickou ochranu?
Skoro každá rostlina má svou chemickou ochranu, a to mnohem přirozenější, než jsou naše chemikálie. Někdy je slabší, a proto jabloně či duby své housenky a mšice ničí, kdežto na ořešáku nebo akátu prostě žádné nenajdeme. Oba stromy mají tak silnou obranu, že i jejich spadlé listí se nesnadno rozkládá.