Jak se vylučují některé látky z buňky?
Jak se vylučují některé látky z buňky?
Současně se pomocí těchto měchýřků vylučují z buňky některé látky např. sekrety (exocytóza). Drobné kulovité útvary. Tvořené vláknem RNA stočeným do klubíčka, jsou navázány na endoplazmatickém retikulu (drsné). Ribozómy tvoří buněčné bílkoviny podle informace získané z DNA (chromozomů).
Jaké jsou buňky živočišné?
Rostlinné buňky jsou větší, jejich buněčná stěna je silná a obsahuje celulózu. V cytoplazmě se nacházejí plastidy a velké vakuoly, naopak nemají některé organely např. Golgiho aparát. Živočišné buňky obsahují více organických látek, méně vody, mají jiný metabolizmus.
Jaké jsou vývojové znaky buňky?
Evoluce (vývoj), živé soustavy se neustále dlouhodobě přizpůsobují měnícím se podmínkám. Buňka je základní stavební a funkční jednotkou (výjimku tvoří nebuněčné organismy). Tyto znaky ale nejsou univerzální. Mnoho organismů není schopných samostatného pohybu a nereagují přímo na své prostředí.
Jaký je základní stav buněk rostlin a živočichů?
Základní princip stavby buněk rostlin a živočichů je stejný, přesto můžeme pozorovat některé rozdíly. Rostlinné buňky jsou větší, jejich buněčná stěna je silná a obsahuje celulózu. V cytoplazmě se nacházejí plastidy a velké vakuoly, naopak nemají některé organely např.